קובה תעודת זהות

קובה על קצה המזלג

ערבוב של צבעים, צלילים וריחות

קובה שבאיים הקריביים היא אחת המדינות המעניינות ביותר בעולם. לקובה יש קסם מיוחד וכל מי שמטייל בה מעיד על אווירה מיוחדת הכוללת אנשים שמחים, מוסיקת סלסה, רומבה וסון ואווירה קיצית כיפית. אחת הסיבות לכך היא התרבות הקובנית המורכבת מכמה תרבויות: האפריקאית של ילידי המקום המקוריים מלפני כמה מאות שנים, דרך תרבות ספרד (שכבשו את האי) ועד לאופי הקריבי וגם קצת מערבי שחדר אליה.

הקומוניזם והחרם על קובה

קובה מדינה מאוד עניה "בזכות" השלטון הקומוניסטי השולט בה וחרם הסחר של ארה"ב. הדבר ניכר הכל תחומי החיים, והופך את המקום למיוחד ושונה מכל מקום אחר בו טיילתם.

שפה

השפה המדוברת היחידה במדינה היא ספרדית, כתוצאה משלטון הספרדים באי במאות 16-18.
מי שיודע ספרדית יהיה לו הרבה יותר קל לתקשר עם המקומיים ויש לזה ערך מוסף גדול מאוד בהנאת הטיול. אל תיבהלו אם בהתחלה לא תבינו את המקומיים, יש להם מבטא ספרדי מיוחד והרבה מאוד סלנג וקיצורים.
כמובן שיש כאלה שיודעים קצת אנגלית, בעיקר אלה העובדים עם תיירים.

מזג אוויר

עונת הטיולים בקובה היא בעצם כל השנה למעט בשיא הקיץ, אז החום והלחות גבוהים וכמעט בלתי נסבלים. יש לקחת בעיקר בגדי קיץ קצרים, ומעט בגדים ארוכים.

הערה
זוהי כתבת אורח מיוחדת המבוססת על הבלוג קובה למטייל בו תמצאו כל מה שרק אפשר על טיול בקובה.

הכנות לפני הטיסה לקובה

ויזה

לפני הטיסה יש להוציא ויזה דרך אחת מסוכנויות הנסיעות או הסוכנים הפרטיים בעלות של כ 50 דולר.
כמו כן יש לוודא חיסונים, הנפוצים הם כמובן טטנוס, טיפוס הבטן, צהבת מסוגים A, B. את החיסונים מקבלים במרפאות למטייל, שם ימליצו לכם איזה חיסונים לעשות (הגיעו לשם לפחות חודשיים לפני הטיסה).

טיסה

יש הרבה מאוד טיסות בינלאומיות להוואנה או סנטיאגו מארצות מרכז אמריקה (למשל מקסיקו) ואירופה (כמו ספרד) או קנדה. אין טיסות מארצות הברית עקב החרם.
חברת התעופה הלאומית של קובה נקראת "קובנה".

כסף

רצוי להביא לקובה אירו או דולרים קנדיים אבל לא דולרים אמריקאים, כי החלפת דולרים בפזו כרוכה בעמלה גבוהה של כ 10% (בגלל המשבר ביחסי קובה-ארה"ב).
עם זאת יש לדעת שאי אפשר להחליף מטבע קובני לתיירים (פזו קונברטיבלה) מחוץ למדינה.
מומלץ להביא לקובה מספיק מזומן, ולהתבסס עליו בטיול. עם הגעתכם לקובה החליפו למטבע של התיירים, ואחר כך החליפו גם למטבע של המקומיים. שימו לב שעמלות על פעולות בכרטיס אשראי בקובה לא גבוהות כל כך באופן יחסי כפי שנהוג לחשוב בטעות. בכל מקרה  כדאי לקחת כרטיס אשראי למקרה חירום, וזאת עצה טובה לכל טיול בחו"ל.

טיפים למטיילים בקובה

לינה בקובה

על עניין הלינה יש להרחיב כי בקובה יש אופציה לסידור לינה מיוחד לתיירים.
אופציית המלונות הרגילה היא כמו בכל מדינה.
האפשרות השנייה היא לינה בקאסות, הן בעצם דירות של אנשים פרטיים שמשכירים בהם חדרים לתיירים. הן מסומנות במשולש כחול והן מספיקות לרוב סוגי המטיילים. עלות שכירת חדר בקאסה ללילה היא כ 20 פזו קונברטיבלה (חדר המתאים לשני אנשים). כדאי שתזמינו את החדר כשבוע עד שבועיים מראש, וודאו ההזמנה יום או יומיים לפני ההגעה ובנוסף חשוב מאוד גם להזמין מקום חלופי אם החדר שהזמנתם יהיה תפוס (הקובנים נוהגים לעשות אובר בוקינג כדי שבכל מקרה לחדר שלהם יהיו שוכרים).

תחבורה בקובה

אפשרויות התחבורה בקובה מוגבלות למדי.
אוטובוסים ומוניות
אפשר להשתמש בתחבורה ציבורית לנסיעה בין הערים עם אוטובוסים ומוניות ולשלם כמה עשרות פזו לנסיעה, תלוי במרחק.
רכב שכור
אפשר לשכור רכב במחיר הכולל מעבר לשכירות גם ביטוח (אבל לא דלק), ואם כבר עושים את זה אז אפשר להזמין ולשריין רכב שכור לטיול בקובה כבר בארץ.
יש כמה חברות השכרת רכב הפועלות בקובה, ובכל מקרה אין ביניהן תחרות וכולן חברות ממשלתיות (שגם נותנות שירותי תיירות נוספים כמו טיולים יומיים מאורגנים עם מדריכים).
בנוסף לכך, אם כבר אתם שוקלים לטייל בקובה עם רכב, אפשר להגדיל ולשכור שירות של נהג מקומי, זוהי אופציה נוחה וטובה למי שאינו יודע כלל ספרדית וחושש שלא יסתדר בדרכים, אך יקרה הרבה יותר ובדרך כלל נחשבת למיותרת.
יש לציין שהרוב המכריע של המטיילים לא שוכרים כלל רכב ומסתדרים מצוין עם התחבורה הציבורית.

יעדי הטיול בקובה

מוקדי העניין העיקריים והמרכזיים לטיול בקובה הם עיר הבירה הוואנה בצפון האי, כאשר אחריה ברשימה טרינידד העיירה הקולוניאלית היפה שבמערב, עמק ווינאליס הירוק בצפון מערב וכמובן סנטיאגו דה קובה, העיר השחורה שבדרום הרחוק של האי, והעיר השנייה בגודלה ובחשיבותה בקובה.

מידע נוסף

מה לקחת?
חובה לקחת אתכם לטיול פריטים בסיסיים שאין בנמצא בקובה, או שיש אבל עולה מאוד יקר, כמו סבון, נייר טואלט, קרם הגנה מהשמש (חשוב!), חטיפים ונשנושים לטיול וכדומה.
קניות
אל תחשבו על קניות, אין מה לקנות בקובה מעבר למעט מזכרות.
ספורט
ענף הספורט הכי אהוב בקובה הוא בייסבול.